CZSK
Rychlý kontakt: +420 595 050 000
Spánek hraje velmi důležitou roli ve vývoji dítěte a je nepostradatelnou součástí zdravého životního stylu. Je to doba regenerace, během níž tělo odpočívá a třídí informace, kterými bylo během dne bombardováno.
Během spánku se rozlišují dvě hlavní fáze spánku: fáze hlubokého spánku bez REM a fáze lehkého spánku REM. Obě mají důležitou, i když odlišnou úlohu. Ve fázi hlubokého spánku tělo odpočívá a regeneruje se. Uvolňují se důležité mozkové hormony, jako je růstový hormon (GH) a neurotrofický faktor odvozený od mozku (BDNF). Tyto hormony mimo jiné ovlivňují růst kostí a svalů a tvorbu nových spojení mezi neurony, což přispívá ke zlepšení kognitivních funkcí a paměti u dětí. Během fáze lehkého spánku je mozek naopak velmi aktivní. Tehdy dochází ke konsolidaci paměti, tj. třídění, zpracování a ukládání informací. Během fáze REM se také uvolňují některé hormony, včetně kortizolu a testosteronu, které mají vliv na vývoj a chování dítěte.
Výzkumy ukazují, že děti, které pravidelně spí, se lépe soustředí, snáze ovládají své emoce a chování, mají lepší schopnost učit se, pamatovat si a celkově lepší duševní i fyzické zdraví. Spánek hraje také důležitou roli v procesu růstu batolete a jeho dostatečné množství je potřebné pro správné fungování imunitního systému. Nedostatek spánku může být naopak faktorem, který přispívá ke zvýšení krevního tlaku, zvýšení rizika obezity a depresivním epizodám.
Děti se v noci budí, což je ve vývoji dítěte normální jev. Batolata potřebují čas, než se naučí spát celou noc bez potřeby podpory rodičů nebo jídla. Pokud to nenarušuje každodenní fungování rodiny a nezpůsobuje únavu batolete ani rodiče, není důvod k obavám - i roční nebo dvouleté dítě se může během noci vzbudit a vyžadovat pomoc.
Pokud však vidíme, že noční buzení narušuje schopnost dítěte kvalitně spát nebo že rodiče jsou velmi nevyspalí, což začíná ovlivňovat jejich fungování během dne - pak je vhodné hledat řešení, jak dítěti pomoci lépe spát. Batolata ve věku od 6 do 12 měsíců již mohou prospat většinu noci, aniž by se probudila. Děti starší 12 měsíců již mohou spát celou noc bez probuzení.
Jak mohou rodiče pomoci svému dítěti, aby se dobře vyspalo, a zároveň pomoci sobě, aby se lépe vyspali?
Činnost rodičů může mít velký vliv na kvalitu spánku dítěte. Temperament a spánkové potřeby batolete budou stále určovat mnoho prvků jeho spánku, ale existuje mnoho věcí, které může rodič ovlivnit.
Za prvé by rodiče měli svému dítěti zajistit vhodné podmínky pro spánek, například klidné, tmavé a pohodlné prostředí. Důležitý je také stálý denní rytmus, tj. pevně stanovený čas vstávání a usínání a opakující se rutina před spaním. Je důležité mít na paměti, že malé děti potřebují během dne spánek přiměřený jejich věku - nadměrná únava je totiž často příčinou špatné kvality spánku. Současné výzkumy naznačují, že vyhýbání se nebo zkrácení času stráveného před obrazovkami, tj. televizí, telefonem nebo tabletem, má vliv na kvalitu spánku. Tato zařízení vyzařují modré světlo, které tím, že ovlivňuje mechanismus produkce melatoninu v epifýze, může narušit spánek nebo ztížit usínání. Důležité je také zajistit pravidelnou fyzickou aktivitu a zdravou stravu pro celou rodinu.
Pokud problémy se spánkem vašeho dítěte přetrvávají i přes dodržování základních zásad spánkové hygieny, je vhodné se poradit s pediatrem nebo spánkovým specialistou, který vám pomůže najít příčiny problémů a nabídne vhodná řešení.
Zavedení rituálů před usnutím je jedním z klíčových prvků pro zajištění klidného spánku batolat. Rituál je sled činností, které se pravidelně opakují před spaním batolete (jak před spaním, tak před nočním spánkem) a jejichž cílem je uklidnit je a připravit na spánek, ale ne je zcela uspat. Mozek batolete se poměrně rychle naučí, že rituál je předehrou ke spánku, takže se nevědomky začne připravovat na odpočinek. Pomáhá dítěti snadněji a rychleji usnout a nebojovat s pocitem únavy, ale přijmout ho. Kromě toho rituály pomáhají dítěti, aby se před spaním cítilo bezpečně a pohodlně.
To vše činí z rituálů před spaním nesmírně důležitý aspekt péče o dítě. Umožňují malému dítěti klidně a bez stresu usnout, což přispívá k jeho zdraví a duševní pohodě. Nezapomeňte, že správné návyky pro odpočinek se vytvářejí již v nejranějších fázích života, proto se vyplatí věnovat čas zavedení a důslednému uplatňování předspánkových rituálů.