CZSK
Rychlý kontakt: +420 595 050 000
Význam spánku
Spánek je nezbytný, dosud nebylo nalezeno jednoznačné vysvětlení jeho nepostradatelnosti. Kromě této neznámé klíčové funkcemá spánek další organizmu prospěšné funkce. Spánek se vyskytuje nejen u savců a ptáků, ale také u plazů, ryb nebo hmyzu.
Fáze spánku
Snění
Sen je prožitek zdánlivých smyslových vjemů, emocí a myšlenek vnímaných v průběhu spánku, které nejsou ovládány vůlí . Převážná většina snů se odehrává v průběhu REM fáze spánku.. Spánek není ani stav naprostého klidu.
Usínání
Přechodný stav mezi bdělostí a spánkem. Nejprve se objevují výrazné tělesné pohyby a změny polohy těla. Poté následuje prohloubené dýchání a pomalé zavírání očí. Občas se objevují svalové křeče provázené škubnutím celého těla. Při usínání se postupně snižuje svalové napětí, krevní tlak i tepová frekvence. Během usínání má člověk sklon k těkavým myšlenkám a polosnům. Objevují se také specifické pseudohalucinace.
NREM fáze spánku
Není tak aktivní, skládá se však ze čtyř dalších stadií, která na sebe navazují a během kterých se spánek stále více prohlubuje. Během NREM fáze je aktivita mozku poměrně nízká a dochází spíše k obnově fyzických sil.
REM fáze spánku
Rapid eye movement (v překladu rychlé pohyby očí) je fáze spánku charakterizovaná rychlými pohyby očí pod víčky, nízkou svalovou aktivitou a sněním.
Probuzení
Je návrat ze spánku do stavu bdělosti. V mnohém se podobá fázi usínání, ale probíhá mnohem rychleji.
Poruchy spánku
nespavost
poruchy dýchání vázané na spánek
nadměrná spavost
poruchy cirkadiánního rytmu
parasomnie
abnormální pohyby vázané na spánek
isolované symptomy a varianty normy
noční můra
noční děs
mluvení ze spaní
...