CZSK
Rychlý kontakt: +420 595 050 000
Poruchy spánku mohou negativně ovlivnit celkové zdraví, kvalitu života a bezpečnost. Patří mezi ně nespavost, narkolepsie, syndrom neklidných nohou nebo obstrukční spánková apnoe. Ovlivňují schopnost organismu udržet bdělost a odpočinek. Každý z nás může mít čas od času problémy se spánkem. Pokud se však pravidelně opakují, navštivte odborníka. Totéž udělejte, pokud se neustále cítíte unavení, přestože spíte 7-8 hodin denně.
Někteří lidé si stěžují na nedostatek spánku. Příčiny mohou spočívat ve fázi REM, tedy ve fázi, kdy dochází k rychlým očním pohybům. Zmíněná fáze je charakteristická zvýšenou mozkovou aktivitou, takže se objevují sny. Poruchy spánku jsou někdy podmíněny geneticky. Některé děti mají krátký, přerušovaný spánek a problém se zvyšuje s věkem. Nejčastější poruchou spánku je nespavost. Může se vyskytnout u lidí v každém věku. Znamená potíže s usínáním, časté probouzení během noci nebo brzké vstávání.
Studie ukazují, že 10 % pacientů trpí chronickou nespavostí. Poruchy spánku mohou být spontánní nebo sekundární. Někdy jsou způsobeny endokrinními onemocněními, depresí nebo metabolickými stavy. Může se takto projevovat také závislost na stimulantech a lécích nebo syndrom chronické bolesti. Problémy se spánkem často vznikají negativním působením různých vnějších faktorů, jako je hluk, změna časového pásma, teplo nebo hluk.
Mezi poruchy spánku patří také:
Tato porucha se netýká pouze problémů s usínáním, ale také udržení spánku a předčasného probuzení nebo špatné kvality spánku. Nespavost může být dočasná. Pokud však příznaky trvají déle než měsíc, jedná se o chronický stav. Pacienti se obvykle potýkají s opakujícími se příznaky nespavosti.
Mezi nejčastější příčiny nespavosti u mužů patří:
Pro snížení rizika nespavosti se vyplatí pořídit si kvalitní pěnovou, latexovou nebo taštičkovou matraci. Vybraný model vám zajistí pohodlný spánek a zároveň zabrání bolestem krku a zad.
Zajímá vás, zda trpíte poruchou spánku? Příznaky jsou charakteristické, takže pokud si jich všimnete, navštivte odborníka. Obvykle se projevují nadměrnou denní spavostí. Časté jsou také problémy s dýcháním během spánku, zvýšená pohybová aktivita nebo noční pocení. Pacienti si často stěžují na výkyvy nálad, problémy se soustředěním a udržením pozornosti a úzkost. Poruchy spánku mohou způsobovat podrážděnost, bolesti hlavy, gastrointestinální potíže nebo pocity napětí.
Pro začátek můžete vyzkoušet bylinné přípravky, například s kozlíkem lékařským, mučenkou, chmelovými šiškami, meduňkou nebo heřmánkem. Ty jsou k dispozici ve formě kapslí, sušených, kapek nebo tablet. Pokud však domácí prostředky nezabírají, objednejte se k neurologovi. Neléčená nespavost může vést k úzkosti, depresi nebo neuróze.
Specialista s vámi sepíše podrobnou anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Kromě toho vám změří krevní tlak. V případě potřeby vás doporučí na:
Jaká je léčba nespavosti? Nejprve se doporučuje kognitivně-behaviorální terapie, která se zaměřuje na identifikaci pacientových obav souvisejících se spánkem. Ty se pak snaží nahradit zdravými postoji a přesvědčeními. Důležitou roli hraje také edukace a spánková hygiena. Psycholog nastíní správný spánkový režim a navrhne návyky, které je třeba zavést. Změny životního stylu pomáhají uspokojit potřebu spánku a zároveň zlepšují kvalitu nočního odpočinku.
Syndrom neklidných nohou, známý také jako RLS nebo Wittmaack-Ekbomův syndrom, je neřešitelné neurologické onemocnění. Projevuje se potřebou neustále pohybovat nohama, zejména během spánku. Může být doprovázen parestéziemi, což jsou nepříjemné smyslové vjemy v končetinách. Narkolepsie přispívá k pocitu neustálé únavy navzdory dostatečnému množství spánku. V důsledku toho dochází ke spánkovým záchvatům při plnění každodenních povinností. Obvykle trvají několik minut, zde je třeba poznamenat, že příčiny nejsou zcela známy. Odborníci poukazují na to, že mohou být způsobeny dysregulací procesu spánku a bdění.
Porucha chování ve fázi REM, známá také jako náměsíčnost, se projevuje chůzí nebo prováděním různých činností podobně jako v bdělém stavu. U lidí s touto poruchou nedochází k dočasnému ochrnutí, a proto mohou jednat ve svých snech. Zmíněná porucha ohrožuje bezpečnost pacienta, protože v té době zůstává v bezvědomí. Tuto skutečnost je vhodné mít na paměti při zařizování ložnice.
Spánková apnoe je jednou z poruch spánku, při níž dochází k zástavám dechu. Ty vedou k náhlému probuzení, které obvykle trvá maximálně 15 sekund. K nejčastějším příznakům patří chrápání, dýchání ústy, bolesti hlavy a nosní řeč. Máte-li u sebe podezření na poruchu spánku, je nezbytné vyhledat odborníka.