CZSK
Rychlý kontakt: +420 595 050 000
Vážení zákazníci, dovolte, abychom Vás informovali o inventuře, která probíhá ve dnech 2. - 8. ledna, přijaté objednávky budou expedovány po 8.1.2025. Děkujeme za pochopení.
Během noční regenerace prochází mozek čtyřmi fázemi spánku. Každá z nich má specifickou funkci a pomáhá udržovat kognitivní výkonnost. Některé z nich pomáhají pečovat o naše fyzické zdraví, abychom se ráno probudili odpočatí. Chcete-li se těšit z dobré pohody, dbejte na množství a kvalitu svého spánku. Fáze ovlivňují denní rytmus těla, proto se podívejte, co byste o nich měli vědět!
Jak dlouhý je spánkový cyklus? Odborníci upozorňují, že tento údaj je proměnlivý, a to i v průběhu jedné noci. Obvykle trvá 90-120 minut. Mezi jednotlivými cykly nastávají okamžiky bdělosti, během nichž pohybujeme očními bulvami a mrkáme víčky.
Obvykle procházíme 4-6 spánkovými cykly za noc. To lze ověřit na základě následujících parametrů:
Chcete-li se postarat o kvalitu svého spánku, stojí za to také zkontrolovat, jaké jsou fáze spánku?
Jak dlouhý je spánkový cyklus u dětí? Je třeba poznamenat, že se dělí na dvě fáze: aktivní spánek (odpovídá REM neboli mělkému spánku) a NREM (klidný spánek). Fáze spánku - jak dlouho trvají u batolat? Nejčastější hodnoty jsou následující:
Dokážete vyjmenovat fáze spánku? Jak dlouho trvají? Fáze spánku mimo REM (NREM) trvají 80-100 minut, zatímco REM trvá čtvrt hodiny. Během noci procházíme 4-6 cykly, proto si nastavte budík tak, aby délka vašeho spánku byla násobkem 90 minut. Tím zajistíte, že ráno vstanete odpočatí. Existují čtyři fáze spánku - jedna REM a tři non-REM (usínání, mělký spánek a hluboký spánek).
Zajímá vás, jak prodloužit hluboký spánek? Nejprve zkuste chodit spát a vstávat ve stejnou dobu. Vyhněte se dlouhému spánku během dne. Zajistěte si zdravou stravu - jezte plnohodnotná jídla a dodržujte 3-4hodinové intervaly. Lehkou večeři si dejte 2-3 hodiny před spaním. Chcete-li zlepšit kvalitu spánku, vzdejte se stimulantů. Před spaním nepoužívejte počítač ani chytrý telefon. Nezapomínejte také na pravidelnou fyzickou aktivitu. Dbejte také na to, abyste měli v ložnici útulnou atmosféru.
Jaké jsou fáze spánku? NREM je charakterizován pomalými pohyby očí. Během této doby se zpomalují životní funkce organismu, aby se mohl zregenerovat. Fáze NREM se skládá ze čtyř fází, v první pomalu ztrácíme vědomí a usínáme. Ve druhé přestáváme reagovat na vnější podněty, přesto se snadno probudíme. Často zažíváme pocit pádu a lapání po dechu.
V další fázi se objevují delta vlny, které jsou zodpovědné za hluboký spánek. Pozitivně ovlivňují činnost imunitního systému a zároveň podporují konsolidaci paměťových stop. Je třeba poznamenat, že se mísí s vlnami theta. Tělesná teplota klesá, stejně jako krevní tlak. Kromě toho se zpomaluje srdeční frekvence, a to až na 40 tepů za minutu. Nakonec zažíváme spánek s pomalými vlnami, ve kterém převládají delta vlny. Umožňuje tělu zklidnit se a zregenerovat. Oční bulvy se nepohybují a rychlé probuzení může mít za následek dočasné poruchy vědomí. Někdy se objevují sny, ale nejsou tak intenzivní jako ve fázi REM.
Novorozenci spí 16-20 hodin denně až do věku 6 týdnů. V noci jsou obvykle bdělí, což odráží jejich spánkový režim v době, kdy byli v matčině břiše. Dětem obvykle trvá dva měsíce, než se stanou bdělejšími během dne. Některá batolata reagují i na sebemenší šustnutí, zatímco jiná spí 1-2 hodiny.
Fáze REM hraje klíčovou roli při zpracování emocí, upevňování paměti a udržování duševního zdraví. Během této fáze:
U většiny lidí pak dochází k dočasné svalové blokádě, která udržuje v bezpečí spáče i osobu ležící vedle něj. Acetylcholin zahajuje fázi REM, během níž dochází ke snížení sekrece serotoninu a dalších monoaminů. Chcete-li zlepšit kvalitu svého spánku, vyberte si kvalitní pěnovou nebo latexovou matraci.
Zajímalo vás někdy, co se děje, když spíte? Přestože prospíme třetinu svého života, málokdy se zamýšlíme nad tím, jak dlouho spánkový cyklus trvá. Během této doby mozek a tělo vykonávají důležité úkoly, díky kterým se ráno probouzíme odpočatí. Fáze REM a nREM se liší mozkovou aktivitou a vzorci mozkových vln. Při pohledu na spícího člověka obvykle dokážeme odhadnout, v jaké fázi spánku se právě nachází. Stačí se podívat na to, zda se její oční bulvy pohybují, nebo jsou nehybné.