CZSK
Rychlý kontakt: +420 595 050 000
Poruchy spánku jsou další civilizační chorobou, která je důsledkem způsobu života a fungování lidí v 21. století. Jedná se o skutečnou pohromu, neboť se odhaduje, že téměř polovina světové populace již trpí neškodnými i vážnými potížemi souvisejícími se spánkem. Hypersomnie je jednou ze závažných poruch spánku, která se projevuje nadměrnou denní spavostí navzdory dobrému spánku. Jedná se o závažný stav, protože má nebezpečné důsledky pro zdraví a život postiženého.
Nemocní se cítí nevyspalí a neustále unavení, což jim brání normálně fungovat v soukromém i pracovním životě. Postižení pociťují neustálou únavu, nedostatek energie, nervozitu, nesoustředěnost, neochotu vykonávat jednoduché každodenní úkoly. Kromě toho se u nich objevuje podrážděnost, výbuchy hněvu a nervové napětí, které je obtížné ovládat. Může se také objevit úzkost. Tělo a mysl nám tedy sdělují, že máme energetický deficit pro normální fungování. Pokud tyto příznaky po několika dnech odezní, můžeme takovou epizodu ignorovat. Pokud nadměrná spavost trvá již několik týdnů, měli bychom navštívit lékaře.
Příčinou neustálé únavy může být mnoho různých faktorů. Nejčastějšími příčinami hypersomnie jsou však chronický stres, příliš málo a neefektivní spánek a narušený cirkadiánní rytmus. Abychom zjistili, zda je častá únava a ospalost příznakem jiného onemocnění, nebo jen hypersomnie, je třeba pečlivě analyzovat životní styl, rutinu a návyky související s usínáním a probouzením. Hypersomnie může být důsledkem deprese, schizofrenie nebo bipolární poruchy. Naopak příčinami nesouvisejícími s jinými nemocemi může být zneužívání kofeinu, alkoholu a jiných psychoaktivních látek včetně drog. Odborníci již několik let upozorňují na nadměrné účinky tzv. modrého světla, které souvisí s dlouhým používáním chytrých telefonů, tabletů a počítačů. Tento typ světla narušuje produkci melatoninu, který je nezbytný pro usínání a dostatečně dlouhý spánek. Prožívání intenzivních emocí nebo silného stresu zase může způsobit nadměrné vylučování stresového hormonu kortizolu, který má negativní dopad na kvalitu našeho klidného spánku. Samostatnou skupinu příčin hypersomnie tvoří onemocnění somatického původu. Patří mezi ně neurologická a kardiovaskulární onemocnění, plísňové a bakteriální infekce a také úrazy hlavy. Za zmínku stojí také to, že příznaky hypersomnie mohou být důsledkem jiného nebezpečného stavu, a to spánkové apnoe. Lidé postižení touto poruchou jsou obvykle chronicky unavení, nevyspalí a ospalí. Apnoe však postihuje převážně muže, na rozdíl od hypersomnie, kde na pohlaví nezáleží.
Hypersomnie je neustálá touha po spánku. Otázkou tedy je, jak kompenzovat patologickou ospalost způsobenou nedostatkem zdravého a regeneračního spánku? První věc, kterou můžete udělat, abyste omezili své usínání během dne, je zajistit si ideální podmínky pro spánek. Tím zajistíte, že si v noci dostatečně odpočineme, takže zvýšená denní ospalost ustoupí nebo se minimalizuje. Jedná se o součást behaviorální terapie založené na korekci našeho chování týkajícího se spánkového režimu. Člověk by si měl také správně uspořádat svůj denní rozvrh a vybavení ložnice, aby maximálně podpořil dosažení uspokojivé délky a kvality svého spánku, v důsledku čehož ustoupí únava po spánku.
Neustálá únava a ospalost je pro lidi s diagnózou hypersomnie závažným problémem. Chceme-li bojovat s jejími příznaky, měli bychom začít s prostorem pro spánek, který je přátelský k našemu tělu i mysli. Postel v ložnici by mělo být vybráno s ohledem na velikost a hmotnost. Pokud má být postel určena pro dvě osoby, je třeba věnovat pozornost vhodné délce a šířce a také pevnosti lůžka. Velikost postele by měla být zvolena tak, aby nedocházelo k nepohodlí při spaní s partnerem a při změně polohy při spánku.
Pak byste se měli postarat o dobrou matraci. Je třeba ji vybrat tak, aby vyhovovala našim individuálním potřebám a životnímu stylu. Důležitý je zde stupeň tvrdosti. Pokud někdo trpí alergiemi a potížemi se zády, je třeba to vzít v úvahu. Proč? Na trhu jsou modely, které jsou šetrné jak k alergikům, tak k lidem s bolavými zády.
Postarejme se také o příslušenství na spaní - vhodnou přikrývku, prostěradlo a polštář. Otázka, kterou je třeba zodpovědět, zní: jaký potah nám nejlépe vyhovuje. Na trhu jsou k dispozici syntetické a přírodní materiály. Kromě toho lze příslušenství rozdělit na sezónní a celoroční. Sezónní jsou lepší, protože jsou vyrobeny z materiálů určených pro určité roční období, podle letních nebo podzimních teplot. Povlečení by mělo v létě chladit a v zimě hřát. Důležitá je také funkce polštáře. Ten správný by se měl přizpůsobit tvaru naší linie ramen, krku a hlavy, aby je během spánku dobře podpíral.
Dalším krokem je vytvoření tepelné pohody, tj. příznivé teploty pro usínání a spánek. Ta by se měla pohybovat mezi 18 a 20 stupni Celsia. Z tohoto důvodu je dobré před spaním otevřít okno a vpustit dovnitř čerstvý vzduch a v podzimním a zimním období zesílit topení.
Několik hodin před spaním byste neměli pít kávu, čaj, alkohol ani jíst těžkou večeři. A v neposlední řadě nepoužívejte v daný den elektronická zařízení, která vyzařují modré světlo a ztěžují usínání a zdravý, hluboký spánek. Prostor ložnice by se měl vyznačovat řádem, harmonií a minimalismem. Barvy by měly být tlumené, jemné a uklidňující. Ložnice by také měla být zatemněná, aby naše tělo začalo produkovat melatonin. Neměli byste spát při rozsvícených světlech. V ložnici by měla být naprostá tma s jemným bodovým světlem nebo světlem různé barvy v závislosti na denní době.
Důležité!
Pokud dbáme na spánkovou hygienu, důsledně sledujeme svůj cirkadiánní rytmus, máme správně zařízenou ložnici a kvalitní matraci na spaní a příznaky hypersomnie přetrvávají, měli bychom navštívit svého praktického lékaře. Ten nás pak po odebrání anamnézy může odeslat k psychologovi nebo psychiatrovi. To je důležité, protože příčiny hypersomnie mohou být důsledkem somatických nebo psychických potíží.