Jak technologie ovlivňuje spánek?

Modré světlo

Modré světlo je typ světla, které vyzařuje většina elektronických zařízení. Patří sem mobilní telefony, tablety, obrazovky notebooků a stolních počítačů, televizory a dokonce i čtečky elektronických knih. Tento neustálý proud modrého světla pozdě v noci bohužel může lidskému tělu zabránit v dostatečné produkci melatoninu. Protože melatonin nám pomáhá usínat, modré světlo z našich zařízení často způsobuje, že se náš spánek posouvá více, než by měl.

Míra účinku modrého světla závisí na přesné vlnové délce, kterou obrazovky vyzařují, a také na tom, jak dlouho a jak často se na ně díváme. Když se jednou nebo dvakrát podíváte na telefon, abyste zjistili, kolik je hodin, bude to mít menší vliv než psaní na klávesnici při pohledu na převážně bílou obrazovku nebo čtení knihy na podsvícené elektronické čtečce.

Nečekané zvuky

I když zmírníte vliv modrého světla, telefon může stále narušovat náš spánek. Je dobře známo, že jej narušuje hluk, což může mít za následek zhoršení kvality nezbytného odpočinku. Hluk, který vydávají mobilní telefony uložené v blízkosti postele nebo pod polštářem, nás může vyvést ze správného spánkového rytmu. Po celý den reagujeme na zvuky vydávané elektronickými zařízeními. Je pravděpodobnější, že nás probudí signál telefonu než jiné zvuky. Jsme zvyklí kontrolovat telefon pokaždé, když uslyšíme určité zvuky. Je tedy logické, že nás v noci probudí zvuk mobilního telefonu, i když si na něj ráno nevzpomeneme.
Nadměrná stimulace

Jedna věc je odepsat na zprávu, když ležíte v posteli nebo si prohlížíte Instagram. Něco úplně jiného je používání technologií, při nichž lze stimulovat mozek nejrůznějšími činnostmi, z nichž mnohé zahrnují i uvolňování adrenalinu. Když k tomu dojde, může být rychlé usnutí téměř nemožné. Pokud to děláme příliš často, může se stát, že mozek začne být stimulován, když jdete spát, čistě kvůli asociaci, a ne proto, že se něco skutečně stalo.
Vše od videoher, stresujících rozhovorů až po práci plnou energie může stimulovat mozek a ztěžovat usínání. Proto odborníci na spánek často doporučují odstranit z ložnice technologie, aby se tomuto riziku předešlo a aby si tělo spojilo postel hlavně se spánkem.

Závislost na technologiích

Závislost na technologiích je skutečná a může také narušovat spánek. Pro člověka závislého na telefonu, tabletu, počítači nebo jiném zařízení se může zdát strašně těžké ho odložit. Čím větší je závislost na technologiích, tím závažnější bude narušení spánku.

Tento typ destruktivní závislosti je běžný u chytrých telefonů, i když se může týkat jakéhokoli elektronického zařízení. Vědci v podstatě určují úroveň závislosti osoby sledováním času, který osoba stráví používáním zařízení. To lze měřit také podle toho, jak často člověk během dne zařízení zvedá, jak naléhavě potřebuje zkontrolovat telefon poté, co uslyší zvukové upozornění, a jak se člověk cítí, když k němu nemá přístup nebo nemůže být po určitou dobu připojen k internetu.
Minimalizace vlivu technologií na spánek

Technologie škodí spánku, ale co s tím můžete dělat? Vždyť přece musíte mít mobilní telefon a v neděli ráno se v posteli dívat na televizi. I když si nedokážete představit chvíli bez technologií, existují způsoby, jak si stanovit ochranné hranice kolem spánku. Provádění těchto činností vám pomůže lépe si v noci odpočinout.

Položte ji na zem

Jistě, telefon musíte mít, ale to neznamená, že k němu musíte být připojeni 24 hodin denně, zejména když se snažíte spát. Odložte telefon, vypněte televizi a dopřejte svému tělu potřebný odpočinek.
Nejlepší je přestat používat technologie alespoň hodinu před spaním. Rozhodněte se, kdy si potřebujete lehnout, podle toho, v kolik hodin vstáváte a kolik spánku potřebujete. Pak odečtěte hodinu nebo dvě. To je doba, kdy byste měli na noc odložit telefon.

Nejlepších výsledků dosáhnete, když vypnete všechny technologie. Telefon, tablet, počítač a dálkové ovladače dejte na nepřístupné místo nebo je nechte v jiné místnosti.

Nechte ji v jiné místnosti

Protože vás technologie mohou rušit i po usnutí, najděte si pro ně místo mimo ložnici. Nechte notebook v kanceláři, v jiné místnosti nebo třeba na kuchyňské lince. Umístěte tam také nabíječky, abyste se mohli probudit s nabitým zařízením připraveným k použití.
Pokud používáte telefon jako budík, vězte, že máte další možnost. Jeho místo může zaujmout levný budík z obchodu.
Naplánujte si rutinu před spaním

Po vypnutí technologie možná nebudete přesně vědět, co si počít. Plánujte dopředu. Vymyslete si několik relaxačních aktivit, které můžete dělat hodinu nebo dvě před spaním a které nevyžadují technologická zařízení. Přemýšlejte o věcech, jako je teplá koupel, čtení skutečné knihy, povídání si s blízkými nebo úklid domu. Možná budete muset vyzkoušet několik věcí, než zjistíte, co vám vyhovuje. Nezapomeňte, aby tyto činnosti nebyly relativně stimulující, abyste si neprobudili mozek.

Vypnutí oznámení

Pokud z nějakého důvodu potřebujete mít techniku v ložnici u sebe, vypněte na noc všechna oznámení. Mnoho zařízení má režim "Nerušit", ve kterém můžete určit, která oznámení se mají zobrazovat a která ne. Například telefony iPhone umožňují zapnout vyzvánění, když vám někdo volá více než jednou za minutu. Můžete také nastavit, abyste přijímali oznámení pouze od určitých lidí, pokud vám přijde zpráva, která nepočká.

 

Jak se stále více dozvídáme o tom, jak technologie ovlivňují náš odpočinek, budeme se muset naučit vytvářet návyky, které nám umožní dobře používat technologie a odpočívat. Technologie je dar, ale je třeba mít na paměti, že s sebou přináší také nové povinnosti.

Sdílení článku:

Informace

Naše specializace se také soustředí na dětské pokoje. Konkrétně nábytkem jako jsou postele patrové , rozkládací a výsuvné, jednoosobové , dvou a také tří osobové provedení. Variatny borovice, olše, dub, ořech, ale také pevnou a stabilní dřevotřísku. Postele lze také upravit barevným nátěrem a nebo využít některé polepy a grafiku z naší široké nabídky.

Kontaktní informace

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.


Na Prádle 3389/8
702 00 Moravská Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamace: na hlavní stránce naleznete online formulář.

Doklady a fakturace: ucetnictvi@dobresny.cz

Dodatečný reklamační email: reklamace@dobresny.cz

Více informací najdete zde

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Akceptujeme tyto platební systémy

Druhy plateb v našem e-shopu:

  • dobírkou
  • převodem
  • on-line kartou
  • PayU