CZSK
Rychlý kontakt: +420 595 050 000
Teplota je velmi důležitou součástí našeho zdraví. Proto má přehřátí nebo ochlazení významné následky.
Je dobré vědět, že přílišné teplo v ložnici je spojeno s rizikem některých poruch, jako jsou: ztráta schopnosti těla samoregulace teploty, snížená imunita, potíže s usínáním, snížená hladina melatoninu, výkyvy hladiny kortizolu v těle, špatný pocit při probouzení, a dokonce i úmrtí kojence. Nepřiměřená teplota vede k narušení fáze spánku REM, během níž tělo není schopno regulovat tělesnou teplotu. Proto je vhodné si pořídit vhodnou matraci na léto a připravit svou ložnici na horké letní dny.
Dobře vyzdobený ložnice v létě je zárukou plně prospaných nocí a odpočinku. Jak toho docílit? Základem je samozřejmě dobrá matrace na léto, jejíž vložka otupí pocit horka a dokonce vás ochladí. Stačí se také postarat o několik zásadních věcí. Je třeba vědět, že ložnice se zahřívá díky slunečnímu světlu procházejícímu oknem. Proto byste si měli pořídit dlouhé závěsy, které sahají až k podlaze. Jejich látka by měla být lehká a vzdušná, protože na jedné straně omezí dopadající sluneční paprsky zvenčí a na druhé straně umožní proudění vzduchu při otevřeném okně. Je dobré mít je zavřené po celý den a zajistit tak teplotu kolem 18-20 stupňů Celsia. Při ranním odchodu do práce nezapomeňte zavřít celé okno v naší ložnici. Alternativou k závěsům jsou také žaluzie nebo rolety, které se však přes den hodně zahřívají a v noci vydávají teplo.
Důležitou součástí pohodlného a komfortního spaní při vysokých teplotách je pyžamo. Mělo by být vyrobeno z lehkých a vzdušných materiálů, jako je bavlna, satén a hedvábí. Ty budou naše tělo příjemně chladit a odvádět přebytečnou vlhkost. Pyžamo lze samozřejmě nahradit tričkem a šortkami z vhodně jemných a tenkých materiálů. Totéž platí pro ložní prádlo. Prostěradlo a povlaky na poduszkpolštáře by měly být také z tenkých a vzdušných materiálů. Zatímco přikrývky celoroční nebo zimní přikrývku by měla nahradit letní přikrývka. Účelem letní přikrývky je, aby vás v létě ochladila nebo alespoň nezahřála. Proto jsou ty letní obvykle vyrobeny z lehkých syntetických vláken.
Klima, ve kterém žijeme, naštěstí zatím nevyžaduje instalaci klimatizace v každé domácnosti, ale ventilátor určitě není na škodu. Při jeho nákupu je dobré věnovat pozornost výběru takového, který bude pracovat tiše a nebude nás rušit ve spánku. Navíc před něj můžete umístit láhev naplněnou ledem. Vzduch z ventilátoru tak výrazně sníží teplotu v ložnici.
V létě často dochází k vlnám veder, které několik dní po sobě zahřívají a vysušují vzduch. V takovém případě doporučujeme pořídit si vhodný zvlhčovač vzduchu. Pokud do vody v něm přidáme několik kapek éterických olejů, bude se nám lépe usínat a také se budeme snáze a častěji budit kvůli suchu v krku, ústech a nose. Ráno se tak budeme probouzet odpočatí a plní energie.
Podle mnoha odborníků ovlivňuje kvalitu našeho spánku také barva, která v ložnici převládá. Dominantní barvou by zde měla být bílá, která by měla být na stěnách, ale i v naší posteli. K bílé lze přidat světlé, pastelové barvy, které nám zajistí snadné a klidné usínání v horkém počasí. Modrá, modrá, námořnická, žlutá a tyrkysová a jejich odstíny jsou barvy, které odrážejí charakter letního období. Tyto barvy také pomohou zabránit zahřívání místnosti, protože pohlcují méně tepla. Tmavé a těžké závěsy vyměňte za světlé a rozhodně světlé.
V létě, při vysokých teplotách a vlhkosti, se objevují mouchy a komáři, kteří nám účinně brání ve správném spánku. To lze napravit instalací sítě proti hmyzu do okna nebo moskytiéry kolem postele. Díky tomu nebudete muset v noci zavírat okna.
Za zmínku stojí také to, že bez ohledu na roční období v naší ložnici vždy platí zásady filozofie prostoru neboli feng-šuej. Podle této filozofie je ložnice jedinečným místem pro relaxaci a odpočinek. Proto je jednou ze základních zásad minimalismus a pořádek. Před letní sezónou se zbavme chaosu a vyhoďme vše nepotřebné. Snažte se udržovat pořádek za všech okolností, aby toto místo bylo oázou klidu a regenerace po náročném pracovním dni.
Osvětlení není v naší ložnici bez významu. Myslím, že nikoho není třeba přesvědčovat o tom, že je vhodné světlo rozptýlit. Nejlepší je zbavit se hlavní stropní lampy ve prospěch několika menších. Dobře zde budou fungovat nástěnné lampy, noční lampičky a všechny typy bodových řešení. Takto navržené osvětlení bude naším spojencem při rychlém usínání a hluboké relaxaci během kvalitního nočního spánku.
Třešničkou na dortu letní ložnice může být příjemná vůně. Kromě běžného větrání si pořiďte vonné tyčinky, vonné svíčky nebo jiné přírodní emitory vůní. Nezapomeňte však, že vůně, která se bude uvolňovat, by měla být jemná a lehká, protože intenzivní vůně vás může před spaním rozptylovat.
Vrcholem ošetření, které připraví ložnici na letní sezónu, budou rostliny. Kromě toho, že jejich pouhá přítomnost má pozitivní vliv na naši pohodu a dobrý spánek, mají ty doporučené specifické vlastnosti, díky kterým bude náš noční odpočinek zdravější a pohodlnější.
Aloe vera - jednoduchá péče, nepotřebuje mnoho vody, čistí a zvlhčuje vzduch.
Levandule - vůně levandule má uklidňující účinky na mysl a smysly, snižuje srdeční tep a uklidňuje.
Jasmín - snadno udržovatelný, uklidňuje, zlepšuje náladu po probuzení a podporuje fázi spánku zvanou REM.
Břečťan obecný - výborná filtrace vzduchu, určený pro astmatiky, umožňuje odstraňovat plísně ve vzduchu
Cívka (tchýnin jazyk) - zlepšuje kvalitu vzduchu tím, že filtruje vzduch a odstraňuje toxiny, jednoduchá a hezká rostlina.
Gardénie - má uklidňující účinky, které usnadňují usínání.
Epipremnum goldenis - kaskáda listů účinně filtruje vzduch, snadná údržba
Červená dracéna - čistí místnosti od toxinů, vypadá dobře, ale vyžaduje trochu více světla než ostatní výše popsané.