Odpolední spánek má pro většinu z nás pozitivní asociace. A je to tak správně. Denní ospalost postihuje téměř každého. Krátká ospalá pauza po práci nebo obědě ještě nikomu neuškodila. Její odpůrci však tvrdí, že díky zdřímnutí během dne mají později problémy s usínáním. Odpolední spánek je zkrátka individuální záležitost. Stojí však za zmínku, že narušování správného spánku je již moderní civilizační chorobou, na kterou si stěžuje již téměř polovina naší populace. Odborníci na spánek se proto začali zdřímnutím zabývat blíže a analyzovat jeho výhody a nevýhody. Přestože jejich výsledky nejsou jednoznačné, výhody zdaleka převažují nad riziky.
Nejdůležitějším přínosem, který každý po krátkém zdřímnutí pociťuje, je povzbuzení mysli. Zlepší se nálada, koncentrace, paměť, kreativita, prostorová koordinace a motivace k činnosti. Účinky na naše tělo jsou méně patrné, ale rozhodně je v lepší kondici než před krátkým odpočinkem. To je důležité zejména pro mladé, aktivní lidi, rodiče a ty, kteří intenzivně pracují a mohli by mít o pár hodin denně více. Takový životní styl zahrnuje nabitý program od rána do večera, což často vede k šetření času na úkor méně a nedostatečného spánku. V takových případech je jedinou možností, jak dobít baterky, vyhradit si během dne přibližně 20 minut na krátký, ale účinný odpočinek.
Pravidelné zdřímnutí, které je trvalou součástí cirkadiánního rytmu, přináší mnohem více výhod než náhodné zdřímnutí. Bylo zjištěno, že lidé, kteří využívají relaxaci během spánku, mají sníženou hladinu stresu, příznivý vliv na srdce - což se projevuje snížením rizika kardiovaskulárních onemocnění -, snížené riziko cukrovky a nadváhy, lepší prokrvení mozku, rychlejší regeneraci pokožky, vyšší sexuální apetit, regulovaný krevní tlak, odolnost vůči infekcím a řadu parametrů, které zlepšují funkci mozku. Jak dlouho by tedy měl spánek trvat? Denní spánek by měl trvat 10 až 30 minut. Při delším spánku, až 1,5 hodiny, to může mít negativní dopad na kvalitu nočního spánku, zejména u seniorů, kteří obecně potřebují méně spánku než lidé středního věku. Příliš dlouhé pravidelné podřimování může navíc způsobit metabolické poruchy, které vedou k závažnějším onemocněním. Existují různé typy zdřímnutí - po práci, odpolední zdřímnutí a zdřímnutí, které má dohnat příliš málo spánku v noci.
Aby byl regenerační spánek účinný a zdravý, je třeba dodržovat několik jednoduchých pravidel. Každý spánek, včetně spánku po obědě, by měl probíhat v pohodlí - na pohodlné posteli přizpůsobené našim potřebám. Postel i matrace. Pohodlná matrace, která přiměřeně podpírá tělo, znamená úspěšné poobědové zdřímnutí. Podepřená páteř, svaly a klouby se mohou zotavit i během krátkého spánku během dne. To je důležité, protože se nedoporučuje podřimovat na pohovce nebo gauči, ale v ložnici, kde je spací prostor příznivý pro rychlé usnutí. Příslušenství na spaní, jako je polštář, lůžkoviny nebo přikrývka, by měly být přizpůsobeny ročnímu období a našim preferencím, aby byl spánek blažený a efektivní. Neusínejte se ke spánku po 18. hodině, protože to může narušit noční spánek. Energetický spánek by neměl být delší než 20 minut, v některých individuálních případech může být maximálně 30 minut. Pro většinu z nás je nejvhodnější doba pro zdřímnutí mezi 13:00 a 16:00. Důležité je také nespát, dokud se neprobudíme, a siestu si prodloužit - nejlepší je používat budík, který nás ve správný čas šetrně probudí. Protahování spánku může být kontraproduktivní, protože pokud se probudíme z fáze hlubokého spánku, budeme dezorientovaní, ospalí nebo nás bude bolet hlava. Místo, kde spíme, by mělo být klidné a je třeba dbát na to, aby nás nikdo nerušil. Přínosy zdřímnutí jsou nezpochybnitelné a denní spánek ještě nikdy nikomu neublížil. Sladké sny!
Věděli jste, že: