Proč je spánek tak důležitý?

Analýza spánku z hlediska jeho úlohy a vlivu na naše zdraví je dnes velmi důležitým a aktuálním tématem. Svět medicíny, psychologie a dokonce i sociologie neúnavně zkoumá tuto součást našeho života. Vědci se přou o význam kvality a délky spánku v lidském životě v kontextu civilizačních změn, které mají za následek neustálý nedostatek času a odpočinku. Nicméně všichni výzkumníci se shodují na tom, že nedostatek přiměřené délky a kvality spánku má destruktivní vliv na zdraví každého z nás.

Základní funkce spánku

Dobrý matrace i postel je základem zdravého spánku. Proto se všeobecně doporučuje, aby měl každý vhodnou matraci, postel a lůžko. polštář. Proč je to tak důležité? Začněme základními funkcemi spánku. Někteří tvrdí, že spánek organizuje naše informace v mozku, jiní, že reguluje hormony. V čem se však shodují, je to, že spánek je pro nás nezbytný, regeneruje naše tělo a že bez něj bychom nebyli schopni normálně fungovat. Správný spánek působí jako elixír života. Díky němu máme dobrou náladu a ovládáme své emoce. Zvyšuje se schopnost mozku soustředit se a vstřebávat informace, tj. pamatovat si. Stáváme se kreativnějšími a lépe zvládáme stres a řešení problémů. Naše tělo zvyšuje odolnost vůči infekcím a urychluje další procesy související s regenerací našeho organismu. Naše pokožka má zdravější vzhled a také máme rychlejší metabolismus. To znamená, že díky dostatečně dlouhému a kvalitnímu spánku budeme zdravější, plní energie a bez kil navíc. Dostatečný spánek také pomáhá snižovat napětí a stres, které se nahromadily během aktivního dne. Spánek je zkrátka zdraví.

Co způsobuje nespavost?

A tady se dostáváme k jádru věci, protože je snazší pozorovat negativní účinky nedostatku nočního odpočinku než ty pozitivní, když se dobře vyspíme. Mezi účinky krátkodobého nedostatku spánku patří snížená kapacita paměti, nižší výkonnost organismu, prodloužená reakční doba, denní světlo se zdá být příliš silné a zvuky zní nepřirozeně hlasitě. K těm nejzávažnějším však patří únava, podrážděnost a nervozita. Často se k nim přidávají bolesti hlavy, migrény a zvýšená míra vnímání bolesti.

Tělo - Spánková deprivace je doprovázena také somatickými příznaky, jako jsou poruchy chuti k jídlu a záchvaty hladovění, protože centrum odpovědné za jejich vnímání je nefunkční. Výsledkem je příjem příliš velkého množství kalorií, než je potřeba, a vše končí obezitou. Navzdory přejídání klesá produkce glukózy a tělo nedostává dostatek energie k fungování. Výsledkem je dojem, že svět se rychle zrychluje, ale to je jen naše subjektivní iluze. Krátký nebo mělký spánek také přispívá k oslabení imunitního systému a zvýšenému výskytu infekcí. Když nemá tělo dostatek času na regeneraci, klesá produkce bílých krvinek a zároveň se zvyšuje hladina kortizolu v krvi, stresového hormonu. Ztrácíme imunitu, stáváme se náchylnými k nemocem a podrážděnými, což má za následek, že nás vše rozčiluje.
Mozek - ten řídí procesy celého organismu. Dalo by se metaforicky říci, že je jako procesor, který řídí počítač. Při nedostatku spánku má mozek problémy s koordinací práce jednotlivých oblastí, což má za následek zhoršení zrakové ostrosti a zúžení zorného pole. Trpí také motorická koordinace, tj. dochází ke zpomalení reakční doby na podněty. Pomalost se objevuje také v řeči. To když má mozek potíže se zpracováním informací a jejich předáváním dál. Proto mají lidé, kteří jsou nevyspalí, problémy s řečí a ztrácejí plynulost řeči. Schopnost rychle a volně používat slova je pak snížena.
Nadváha - v této oblasti existuje souvislost mezi spánkem a účinností redukční diety a udržením zdravé a fit postavy. Kdysi se všeobecně věřilo, že každý, kdo dlouho spí, málo se hýbe a jí normální jídlo, bude mít určitě málo energie a bude letargický. Nedostatek pohybu by zase vedl k hromadění nadbytečných kilogramů a mnoha nemocem, jako je cukrovka nebo hypertenze. Proto byl doporučen krátký spánek, méně kalorií a zvýšená fyzická aktivita. Ve studiích a rozhovorech s pacienty však bylo zjištěno, že od tohoto pravidla existuje tolik odchylek, že se lékařský svět začal stále více zabývat korelací mezi délkou a kvalitou spánku a normální hmotností. Pod drobnohled se dostaly i mužské a ženské hormony, jako je testosteron, kortizol, ghrelin a leptin. Výsledky probíhajících výzkumů a statistické údaje potvrdily tezi, že přiměřená délka spánku má klíčový vliv na přibývání na váze. Kdo spí dostatečně dlouho, má dobrý metabolismus.
Práce - úspěch v práci je pro každého z nás důležitou oblastí života. Pokud trpíme spánkovým deficitem, má to velmi rušivý vliv na plnění našich pracovních povinností. Máme pak problémy se soustředěním, snižuje se naše výkonnost, zhoršuje se naše schopnost kreativního myšlení a zapamatování, nedokážeme uchopit myšlenky a začneme nervózně brouzdat po internetu na telefonu nebo notebooku. Máme také problém s řízením času, tj. nezvládáme svůj rozvrh úkolů, frustrují nás maličkosti a musíme zůstávat po pracovní době, abychom splnili svůj kalendář povinností. V práci také pociťujeme apatii, klesá produktivita a zhoršuje se komunikace s ostatními zaměstnanci. Jsou také chvíle, kdy jsme tak ospalí, že zavíráme oči, bolí nás oči a hlava, a dokonce si nedobrovolně zdřímneme. A nakonec pociťujeme zvýšenou chuť k jídlu, zejména k nezdravým potravinám, díky čemuž přibíráme na váze. Důsledky jsou nakonec velmi vážné - někdy si musíme vzít nemocenskou, jen abychom se vyspali.
Libido - pokud vás nepřesvědčily výše uvedené argumenty o tom, jak je spánek důležitý, měly by vás přesvědčit argumenty týkající se sexu. Intimní život je základem každého úspěšného vztahu. Bohužel, když jsme nevyspalí, negativně to ovlivňuje i tuto část života. Nedostatek energie, ospalost, bolesti hlavy a šíje, podrážděnost a sklon k hádkám a dokonce i agresivita účinně odrazují páry od romantického vzrušení. Pokud k tomu dochází příležitostně, člověk tomu nemusí přikládat význam. Notorická spánková deprivace však vede k neustálému odrazování a dokonce k neschopnosti dělat to, co je základem většiny intimních, mezilidských vztahů.
Nespavost příčiny - Neurologické příčiny nespavosti - Epilepsie, Parkinsonova choroba, syndrom neklidných nohou apod.) duševní problémy (stres, strach, ztráta partnera, úmrtí blízké osoby apod.)

Co je insomnie? Nespavost, odborně insomnie, je porucha spánku, při které je narušené usínání nebo průběh spánku. Vyznačuje se obtížným usínáním v noci a brzkým ranním probuzením, po kterém už nemůžete znovu usnout.

Léčba nespavosti

Nejlépe je začít u základů aby jste vyřešili vaše problémy se spánkem- dobrý začátkem je kvalitní matrace. Matrace je třeba vybírat tak, aby vyhovovaly našim individuálním potřebám a životnímu stylu. Důležitý je stupeň tvrdosti, pružnost a správná velikost odpovídající tvaru a hmotnosti našeho těla. Dále pak správný přikrývka i polštář. Na trhu jsou k dispozici syntetické i přírodní materiály. Kromě toho lze přikrývky rozdělit na sezónní a celoroční. Sezónní budou fungovat lépe, protože jsou vyrobeny z materiálů určených pro konkrétní roční období, podle průměrné letní nebo podzimní teploty. Polštáře, přikrývky a povlečení by měly být v létě chladivé a v zimě teplé. Důležitá je také funkce polštáře. Ten správný by měl odpovídat tvaru naší linie ramen, krku a hlavy, aby je během spánku dobře podpíral. Dalším krokem je vytvoření tepelného komfortu, tj. přívětivé teploty pro usínání a spánek. Ta by se měla pohybovat mezi 18 a 20 stupni Celsia. Ložnice by také měla být zatemněná, aby naše tělo začalo produkovat melatonin. Dvě až tři hodiny před spaním by se neměla pít káva, čaj ani alkohol, stejně jako by se neměla pít těžká večeře. A konečně - a to je velmi důležité - večer nepoužívejte elektronická zařízení, která vyzařují modré světlo a ztěžují usínání a zdravý, hluboký spánek. Nejdůležitější je však sebekázeň. Je nezbytné dodržovat spánkový režim.

Co na nespavost? Měli bychom pevně dodržovat časy usínání a vstávání. Tato pravidelnost a další tipy se osvědčily, a proto je lze doporučit všem, kteří trpí chronickou nespavostí. Lékaři, kteří se touto problematikou zabývají, také upozorňují, že není možné zaspat nebo prospat bezesné noci. Následky nevyspání se v těle kumulují a způsobují moderní civilizační choroby, jako jsou cukrovka, deprese, obezita a srdeční choroby.

Sdílení článku:

Informace

Naše specializace se také soustředí na dětské pokoje. Konkrétně nábytkem jako jsou postele patrové , rozkládací a výsuvné, jednoosobové , dvou a také tří osobové provedení. Variatny borovice, olše, dub, ořech, ale také pevnou a stabilní dřevotřísku. Postele lze také upravit barevným nátěrem a nebo využít některé polepy a grafiku z naší široké nabídky.

Kontaktní informace

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.


Na Prádle 3389/8
702 00 Moravská Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamace: na hlavní stránce naleznete online formulář.

Doklady a fakturace: ucetnictvi@dobresny.cz

Dodatečný reklamační email: reklamace@dobresny.cz

Více informací najdete zde

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Akceptujeme tyto platební systémy

Druhy plateb v našem e-shopu:

  • dobírkou
  • převodem
  • on-line kartou
  • PayU